FAQ: Reflü Için Hangi Doktor?

Ağız kokusu, ses kısıklığı nefes darlığı, çarpıntı, astım, diş çürüğü de reflünün atipik belirtileri arasında yer almakta. Peki Reflü için hangi doktora gidilir? Sorusunun cevabına gelecek olursak, reflü şikayetinde randevu almanız gereken bölüm “dahiliye bölümü” veya “Gastroenteroloji” dir.

Boğaz Reflüsüne hangi doktor bakar?

Ancak daha sık görülen LFR (Larengofarengeal Reflü ) hastalığında bu asit içeriği yemek borusunu da geçerek yutağa ve oradan da gırtlağa, ses tellerinin arkasına kadar gelir. Bu hastalar ise genellikle KBB uzmanına başvurmak zorunda kalırlar.

Doktor reflüyü nasıl anlar?

Reflü hastalığının tipik iki bulgusu vardır. Göğüs arkasında yanma hissi ve ağza acı su gelmesi. Bu ikisinin birlikte olması reflü tanısı için yeterlidir. Fakat bu şikayetler hastaların ancak bir kısmında görülürken çoğunluk hastada atipik şikayetler ön plandadır.

Reflü için endoskopi gerekir mi?

Reflü Uzlaşı Raporu’na göre, endoskopi, birinci derece akrabalarında Barrett veya mide-yemek borusu kanseri öyküsü bulunan, yutma güçlüğü veya yutarken ağrı hisseden, istemsiz kilo kaybı, açıklanamayan kansızlık veya inatçı kusma gibi rahatsızlıkları olan hastalar için mutlaka gerekir.

Reflüye ne iyi gelir?

Reflü şikayetlerini azaltan yiyecek ve içecekler:

 • Liften zengin gıdalar.
 • Elma.
 • Muz.
 • Brokoli.
 • Havuç
 • Fasulye.
 • Kantaron yağı
 • Papatya çayı

Boğaz Reflüsüne hangi ilaç kullanılır?

Omeprazol, pantoprazol,lansoprazol,rabeprazol, esomeprazol. Bu ilaçların etki güçleri yaklaşık olarak birbirine benzemektedir. Bu ilaçlar midede asit salgısını baskılarlar. İlaçlar genellikle günde bir kez, sabah kahvaltıdan yarım saat önce alınmalıdır.

You might be interested:  Sık sorulan: Ayak Topuğuna Hangi Doktor Bakar?

Boğaz Reflüsünden nasıl kurtulurum?

Boğaz Reflüsüne Ne İyi Gelir?

 1. Sebze Ağırlıklı Beslenin.
 2. Baharatlardan Yararlanın.
 3. Mide Asidini Azaltan Yiyecekler Tüketin.
 4. Sağlıklı Pişirme Yöntemleri Tercih Edin.
 5. Az Az, Sık Sık Yemek Yeyin.
 6. Yemekten Hemen Sonra Yatmayın.
 7. Sıkı Kıyafetler Giymeyin.
 8. Hareket Edin.

Reflü kan tahlilinde çıkar mı?

Reflü Kan Tahlilinde Çıkar mı? Reflü yemek borusu alt ucundaki gevşekliğe bağlı olarak mide asidinin yukarı kaçması durumu olduğundan tanısı en iyi endoskopiyle konur. Kan tahlillerinde reflü tanısını gösterecek bir test yoktur.

Reflü kontrolü nasıl yapılır?

Genellikle reflü tanısı için yapılacak ilk tanı gastroskopidir. Gastroskopi ile mide kapağı incelenir, mide fıtığı olup olmadığına ve yemek borusundaki hasar durumu incelenir. Hekim gerek görmesi halinden mideden doku örnekleri alabilir. Gastroskopi dışında reflü de kullanılan bir diğer tanı yöntemi de pHmetredir.

Reflü nasıl tespit?

Mideden boğaza doğru yayılan ve daha ziyade yemekten sonra oluşan yanma, en sık görülen reflü belirtisidir. Mide içeriğinin ağza gelmesi, yutma güçlüğü, görülen diğer önemli reflü belirtileri sayılır. Ağrılı yutkunma, geğirti, hıçkırık, bulantı ve kusma ise daha ender ortaya çıkar.

Reflü için evde ne yapılmalı?

Sakız: Sakız çiğnemek ağız içi tükürük seviyesini artıracak ve mide asidini dengeleyecektir. Zencefil: Kaynayan suyun içine atarak içebilirsiniz. Bu etkili bir mide güçlendiricidir. Hardal: Bir çay kaşığı hardal, reflü belirtilerini azaltacaktır.

Reflüye ne iyi gelir süt?

Süt içerdiği protein ve zengin bir fosfor kaynağı olması nedeniyle de reflü bulgularının azaltılmasında yardımcı olur” diye konuştu. İnanç, “ Reflü problemi olanların ideal vücut ağırlıklarına ulaşmaları gerekir. Süt bu anlamda da kilo vermeye yardımcı etkisiyle son derece önemli bir besindir.” bilgisini verdi.

Mide asidi nasıl artar?

İşte Uzman Diyetisyen Yeşim Temel Özcan’dan mide sağlığını korumak için alınması gereken 7 önlem.

 1. 1-Her yemekten önce elma sirkesi için.
 2. 2-Kırmızı pancar mide asidini dengeliyor.
 3. 3-Yemek öncesi ve yemek boyunca su içmeyin.
 4. 4-Lokmalarınızı 8-9 kez çiğneyin.
 5. 5-Akşam çiğ salata tüketmeyin.
 6. 6-Lahana turşusu suyu tüketin.
You might be interested:  Hızlı Cevap: B12 Testi Için Hangi Doktor?

Reflüye hangi çorbalar iyi gelir?

Reflü rahatsızlığınız varsa?

 • 1-Yüksek karbonhidrat içeren pilav bulgur makarna tel şehriye çorbaları ve ekmeği hemen kesin.
 • 2-Uzun süre pişirilmiş kemik suyu çorbaları ve et suyu, köy tavuğu çorbaları için içine sebze doğrayıp çeşitlendirebildiğiniz gibi duru şekliyle konsome olarak da içebilirsiniz.

Reflü krizi nedir?

Bu rahatsızlığa ise tıbben reflü denilmektedir. Reflü krizi belirtileri nelerdir? Reflü krizinin başlıca belirtileri; mide ekşimesi veya yanması, göğüste yanma, yenilen yemeğin ağıza geri gelmesi, kilo kaybı, ağız kokusu, şişkinlik ve geğirme ile dişlerin çürümesi şeklinde özetlenebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]