FAQ: Reflü Hangi Doktor?

Peki Reflü için hangi doktora gidilir? Sorusunun cevabına gelecek olursak, reflü şikayetinde randevu almanız gereken bölüm “dahiliye bölümü” veya “Gastroenteroloji” dir.

Reflü tedavisi ne kadar sürer?

Bu ilaçlarla yapılan tedavi genellikle 2-3 ay sürer ve hatta bazı hastaların daha uzun süre kullanmaları gerekir.

Reflü olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Mideden boğaza doğru yayılan ve daha ziyade yemekten sonra oluşan yanma, en sık görülen reflü belirtisidir. Mide içeriğinin ağza gelmesi, yutma güçlüğü, görülen diğer önemli reflü belirtileri sayılır. Ağrılı yutkunma, geğirti, hıçkırık, bulantı ve kusma ise daha ender ortaya çıkar.

Boğaz Reflüsüne hangi doktor bakar?

Ancak daha sık görülen LFR (Larengofarengeal Reflü ) hastalığında bu asit içeriği yemek borusunu da geçerek yutağa ve oradan da gırtlağa, ses tellerinin arkasına kadar gelir. Bu hastalar ise genellikle KBB uzmanına başvurmak zorunda kalırlar.

Reflüye ne iyi gelir evde?

Reflüye ev yapımı çözümler

 • BAHARATLAR TEHLİKELİ
 • Karaağaç Çayı
 • Papatya Çayı
 • PRATİK ÖNERİLER.
 • MİDE ASİDİNİ AZALTAN BESİNLER.
 • Sakız: Sakız çiğnemek ağız içi tükürük seviyesini artıracak ve mide asidini dengeleyecektir.
 • Zencefil: Kaynayan suyun içine atarak içebilirsiniz.

Reflü kendiliğinden düzelir mi?

Yemeklerden sonra hazımsızlık, ekşime, yemek borusunda yanma ve ağza gelen mide asidi ile karakterize olan gastroözofagial reflü, bazı kişilerde geçici olarak meydana gelir ve bir süre sonra kendiliğinden geçer. Ancak bazı kişilerde reflüye bağlı olarak gelişen şikayetler sık, rahatsız edici ve oldukça ağrılı olabilir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Mucize Doktor Nerede Çekildi?

Reflü hastalığı tamamen geçer mi?

Reflü genelde ilaç tedavisi ve yaşam tarzını düzene koyarak yönetilebilen bir hastalıktır. Bu uygulamaların yeterli gelmemesi durumunda ise nadiren reflü ameliyatına baş vurulur.

Reflü nerelerde ağrı yapar?

Reflü ağrısı, göğsün orta bölümünde bazı hallerde ise karın kaslarının üst kesiminde ve yemek borusunun boyuna yakın bölgelerinde hissedilmektedir. Hatta bu ağrılar, sırta kadar vurabilmektedir. Reflü, mide ağrısının yanı sıra mide ekşimesi gibi şikayetlere de neden olmaktadır.

Reflü tanısı nasıl konulur?

Reflü tanısı nasıl konulur? Reflü hastalığının tanısının koyulabilmesi için en sağlıklı yöntemler, üst mide-bağırsak sistemi endoskopisi çekilmesi ve yemek borusunu ph’sının ölçülmesidir.

Reflü ciddi bir hastalık mıdır?

Tedavi edilmediği takdirde reflü yemek borusunda iltihap, ülser, kanama, darlık, Baret Özofagus (yemek borusu iç yüzeyinde görülen kanser öncesi değişiklik) gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

Boğaz Reflüsüne hangi ilaç kullanılır?

Omeprazol, pantoprazol,lansoprazol,rabeprazol, esomeprazol. Bu ilaçların etki güçleri yaklaşık olarak birbirine benzemektedir. Bu ilaçlar midede asit salgısını baskılarlar. İlaçlar genellikle günde bir kez, sabah kahvaltıdan yarım saat önce alınmalıdır.

Boğaz Reflüsünden nasıl kurtulurum?

Boğaz Reflüsüne Ne İyi Gelir?

 1. Sebze Ağırlıklı Beslenin.
 2. Baharatlardan Yararlanın.
 3. Mide Asidini Azaltan Yiyecekler Tüketin.
 4. Sağlıklı Pişirme Yöntemleri Tercih Edin.
 5. Az Az, Sık Sık Yemek Yeyin.
 6. Yemekten Hemen Sonra Yatmayın.
 7. Sıkı Kıyafetler Giymeyin.
 8. Hareket Edin.

Boğaz reflüsü tehlikeli midir?

Boğaz ve gırtlakta biriken mide asidi, uzun süreli tahrişe ve hasara neden olabilir. Tedavi olmazsanız durum ciddi olabilir.

Reflü ne rahatlatır?

Reflü şikayetlerini azaltan yiyecek ve içecekler:

 • Liften zengin gıdalar.
 • Elma.
 • Muz.
 • Brokoli.
 • Havuç
 • Fasulye.
 • Kantaron yağı
 • Papatya çayı

Reflü tutunca ne yapmalı?

Reflüye ne iyi gelir?

 1. Yüksek yastıkta yatın (Yatarken vucudun üst kısmı ve baş yüksekte olmalıdır).
 2. Fazla miktarda yemekten kaçının (Fazla yemek mide basıncını artırır ve reflü olasılığı artar).
 3. Az miktarda sık ve düzenli yemek yiyin.
 4. Yiyecekleri yavaş yiyip, iyi çiğneyin.
You might be interested:  Hızlı Cevap: Varis Hangi Doktor?

Reflüye hangi çorbalar iyi gelir?

Reflü rahatsızlığınız varsa?

 • 1-Yüksek karbonhidrat içeren pilav bulgur makarna tel şehriye çorbaları ve ekmeği hemen kesin.
 • 2-Uzun süre pişirilmiş kemik suyu çorbaları ve et suyu, köy tavuğu çorbaları için içine sebze doğrayıp çeşitlendirebildiğiniz gibi duru şekliyle konsome olarak da içebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Sık sorulan: Iç Hastalıklarına Hangi Doktor Bakar?

Dahiliye, tıptaki tüm branş hastalıklarını kapsayan bir bölümdür. Üst ve alt solunum yolu, mide ve bağırsak, romatizma ve şeker hastalığı iç hastalıklar bünyesinde tedavi edilmektedir. Bu hastalıkların yanı sıra; hipertansiyon, tiroid ve böbrek hastalıklarına da dahiliye doktorları tarafından bakılmaktadır. Contents1 Dahiliye bölümü hangi hastalıklara bakar?2 Iç hastalıkları alerjiye bakar mı?3 Iç hastalıkları ve dahiliye aynı […]