FAQ: Perianal Apse Hangi Doktor Bakar?

Apse teşhis ve tedavisi için, genel cerrahi uzmanı tercih etmek gerekir. İmkanınız varsa, proktoloji (makat bölgesi hastalıkları) konusunda deneyimli bir hekim tercih edin; çünkü genel cerrahi alanı oldukça geniş ve kendi içerisinde branşlara ayrılmaktadır.

Perianal apse Hangi bölüm?

Makatta şişkinlik, ağrı ya da kanama görünüyorsa ya hemoroid-basur, ya anal fissür-çatlak, ya perianal apse denilen halk arasında çıban olarak bilinir. Ya da fistül- tünel hastalıklarıdır. Makatta şişkinlik için hangi hangi doktora gidilir? sorusunun cevabı ise genel cerrahi bölümünden randevu almak gerekmektedir.

Makatta şişlik var hangi doktora gitmeliyim?

Makat bölgesinde görülen hastalıklar ya da şikayetler (ağrı, akıntı, kanama, şişlik, apse vb) tüm sorunlar için ilk müracaat edeceğiniz bölüm genel cerrahi olmalıdır. İnsanlar genelde iç hastalıkları (Dahiliye) bölümüne müracaat etmektedir.

Perianal apse patlarsa ne olur?

Makat apsesi kendiliğinden patlarsa apseleşen yerdeki iltihaplar akıntı haline gelir ve hastada meydana gelen ağrılar bir nebze olsa dahi hafifler fakat akıntı kötü kokulu ve ateş ile birlikte olursa bu durum ciddi sıkıntılara yol açabilmektedir.

Perianal apse ağrısına ne iyi gelir?

Anal apsenin tedavisi cerrahidir. Anestezi altında apse drenajı yapılır, insizyon için anüse en yakın yer seçilmelidir. Abse boşaltıldıktan sonra, ağrı, ateş ve diğer iltihabi bulgular hızla iyileşecektir. Bu iyileşme sürecinde antibiyotik, ağrı kesici ve sıcak su oturma banyosu kullanılabilir.

You might be interested:  FAQ: Uyku Sorununa Hangi Doktor Bakar?

Perianal apse drenajı nedir?

Perianal apsenin tedavisi “cerrahi” girişim ile sağlanabilir. Apse, üzerini örten ciltte oluşturulan bir kesiden cerahatin dışarı boşaltılması ( drenaj işlemi) ile tedavi edilir. Daha sonra apsenin boşaltıldığı boşluğa (kaviteye), drenajın devamını amaçlayarak, dren koyulur veya tampon uygulaması yapılır.

Perianal apse ne kadar sürede iyileşir?

Cerrahi anal apse ameliyatı ile üç ile beş hafta arasında tam iyileşme beklenmektedir. Anal apse iyileşme süreci içerisinde bölgede kaşıntı ve hafif kanlı akıntı olabilir. Anal apse ameliyatı sonrası tedavi uygulanan bölgeye tampon uygulanabilir. Enfeksiyon tedavisi için antibiyotik kullanılabilir.

Makatta et parçası neden çıkar?

Makat siğilleri genellikle makat çevresi ve cinsel organ etrafında yerleşen et -beni şeklinde hissedilen yüzeyel çıkıntılardır. Makat siğili hastalığının nedeni Human Papilloma Virüs adı verilen bulaşıcı virüstür.

Makatta şişlik nasıl tedavi edilir?

Aniden gelişen (akut) şişliklerde 5 dakika kadar plastik poşete sarışmış bir avuç kadar buzun içine oturmak, makattaki ağrıyı gidermek açısından çok yararlıdır. Hamamelis virginiana veya ‘witch hazel’ olarak anılan kremin sürülmesi ağrıyı almakta çok etkilidir.

Makat sorunları için hangi bölüme gidilir?

Makat ağrısı sorunu yaşamanız halinde genel cerrahi uzmanlarına danışmanız gerekir. Makatta ağrı farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkmış olabilir. Sık karşılaşılan bu durum genellikle dışkılamadan hemen sonra ortaya çıkar.

Perianal apse nasıl tedavi edilir?

Makat Apsesi Nasıl Boşaltılır Perianal apse boşaltma işlemi ciltte 1-2 cm kesi ile mümkündür. Cilt altında biriken irin, bu kesikten dışarı fırlayacaktır. İşte bu noktadan sonra, hastanın ağrısı %90 azalarak, rahatlama hissedecektir. İşlem öncesi bölgesel uyuşturma (lokal anestezi) işlemi yapılmaktadır.

Makat apsesi nasıl anlaşılır?

Anal Apse ( Makat Apsesinin ) Belirtileri

  • Makat çevresinde kızarıklık.
  • Makat etrafında şişlik ve şiddetli ağrı
  • Makatta yanma.
  • Makat çevresinde kaşıntı, iltihabi akıntı; Makat (anüs) çevresinde kaşıntı, iltihabi akıntı şikayetlerine halsizlik eşlik edebilir.
  • Üşüme – titreme.
You might be interested:  Soru: Sırt Ağrısı Için Hangi Doktor?

Makat apsesi geçer mi?

İltihap birikmesi sonrasında apsenin kendiliğinden geçmesi söz konusu değildir. Makat apsesi tedavisi öncelikle iltihabın boşaltılması yani cerrahi operasyon, yeni enfeksiyon oluşumunu önlemek için medikal tedavi ve sonrasında boşalan kanalların kapatılmasını amaçlayan anal fistül tedavisi ile sonlandırılmaktadır.

Makat apsesi kendiliğinden geçer mi?

Perianal fistül (anal fistül ) kendiliğinden iyileşebilen bir hastalık değildir. Çoğunlukla ağızda yer alan salgı sağlamaya yardımcı olan tükürük bezleri gibi makat dokusunda yer alan salgı bezleri bulunur. Makat dokusundaki bu salgı bezleri anal kanala salgı oluşturarak kanalların tıkanmasına yol açabilir.

Apse kendiliğinden geçer mi?

Vücudun herhangi bir yerinde bir doku ya da organda oluşan apse, kendini ağrı, kızarıklık ve şişikler yaparak belli eder. Bazı apseler kendiliğinden dışarı açılır ve akar. Apse `nin açılmadığı durumlarda bu işi ameliyatla yapmak gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]