FAQ: Parmak Dolamaya Hangi Doktor Bakar?

Dolama belirtileri gösteren kişiler hastanelerin cildiye doktorlarına ya da enfeksiyon hastalıkları bölümüne başvurmaları gerekmektedir. Genellikle antibiyotik kullanımı önerilir. Eğer apse oluşumu var ise drenaj işlemi yapılır. Bu işlemde cilt yüzeyi kesilerek içerdeki iltihap boşaltılır.

Parmakta dolamaya hangi ilaç iyi gelir?

Magnezyum sülfat kullanmadan önce eczaneden antiseptik alıp dolamanın olduğu bölgeye uygulayın. Sonrasında antiseptik ile temizlediğiniz bölgeye bol miktarda magnezyum sülfat uygulayın. Hem antiseptik hem de magnezyum sülfat söz konusu bölgedeki iltihabı kurutacaktır.

Ayak parmağındaki iltihap nasıl geçer?

Sıcak su kullanarak iltihabı kurutmak en etkili yoların başında geliyor. Sıcak su içerisine elma sirkesi ekleyebilir ve iltihaplı bölgeyi koruması sayesinde iltihaplanmadan kurtulabilirsiniz. Öte yandan tırnak batması iltihabı için sarımsak ve soğan yardımı ile de bu sorunları kolayca halledebilmeniz mümkündür.

Ayak parmağındaki iltihap için hangi doktora gidilir?

Tırnak batması da dahil olmak üzere tırnak hastalıkları için hangi bölüme gidilir sorusunun cevabı genellkle hastanelerin ortopedi servisidir.

Dolama tedavisi ne kadar sürer?

Bakterilerin ve Herpes Simpleks Tip 1 ve 2 virüsünün oluşturduğu Akut Dolamada tedavi için genellikle 1-2 hafta yeterlidir.

Parmak iltihap nasıl geçer?

Tuzlu sıcak suda parmaklarınızı 15 dakika bekletirseniz, paronişinin neden olduğu rahatsızlığı azaltabilirsiniz. Mümkünse epsom tuzu kullanın. Su teninizi yakmayacak kadar sıcak olmalı. Sıcak su sayesinde ağrı ve şişme azalır, iltihabın bir kısmı boşalabilir.

You might be interested:  Soru: Kaburga Zedelenmesi Hangi Doktor?

Şişmiş parmağa ne iyi gelir?

Ilk olarak şişen parmağınızı ılık sıcak arası ısıdaki suda 3-4 dakika bekletin. Bir miktar zeytinyağı veya hardal yağını mikrodalgada ısıtın.

 • Bir miktar zeytinyağı veya hardal yağını mikrodalgada ısıtın.
 • Sonrasında bu yağı şişen parmağınıza sürün.
 • Masaj uygulamasını günde birkaç kez tekrarlayın.

Ayak parmağında iltihap neden olur?

Tırnak kenarlarında veya altında cerahat birikmesine, tırnak iltihabı denir. Nedeni, ufak kesikler veya sıyrıklar sonucu bakterilerin yerleşmesidir. İltihaplanan tırnağın kenarında kızarıklık görülür.

Ayak iltihabını ne geçirir?

İltihaba İyi Gelen 10 Şifalı Bitkisel Çözüm

 • Elma Sirkesi.
 • Zerdeçal.
 • Zencefil.
 • Biberiye.
 • Karanfil.
 • Tarçın.
 • Sarımsak.
 • Nar Suyu.

Parmak iltihabı için hangi bölüme gidilir?

Dolama belirtileri gösteren kişiler hastanelerin cildiye doktorlarına ya da enfeksiyon hastalıkları bölümüne başvurmaları gerekmektedir. Genellikle antibiyotik kullanımı önerilir.

Tırnak neden şekil değiştirir?

Bu durum mantar hastalıkları, demir eksikliği, beslenme bozuklukları, hormonal rahatsızlıklar, kimyasal maddelerle uzun süre temas ve sedef gibi cilt hastalıkları sonucu oluşabilmektedir.

Kerpeten tırnak nedir?

PİNCER TIRNAK ( KERPETEN TIRNAK ): Kerpeten tırnak şekil bozukluğu tırnağın kendi içerisinde döner bir rulo halini almasıyla oluşmaktadır. Genellikle tırnak yatağına batmaktadır. Bunun nedenleri ise dar ayakkabı giymek, tırnağa yapılan yanlış uygulamalar, ayaktaki basış bozukluğu ve genetik rahatsızlıklardır.

Dolamaya soğan iyi gelir mi?

Parmaktaki dolamaya soğan bağlamak… Bunun bilinen bir yararı olmadığı gibi; soğandan ikincil bir enfeksiyon kapma riski vardır. Antibiyotik kullanımı ve iltihabın boşaltılması doğru tercihtir.

Herpetik dolama nedir?

Herpetik Dolama: Herpes simpleks virüsü (HSV) tip 1 ve tip 2 türlerinin neden olduğu herpetik dolama, çocukluk çağında görülen, nadir bir cilt hastalığıdır. Deri yüzeyinde yer alan yara ya da çatlaktan içeri giren virüs, herpetik dolamaya yol açar.

You might be interested:  Soru: Ürik Asit Hangi Doktor Bakar?

Bebeklerde dolama olur mu?

Çocuklarda nadir görülür. Görülecekse 2 yaş altında daha sıktır. Uçuk yapan virüs mikrobu nedeni ile olur. En sık elde nadiren ayak parmaklarının uç bölgesinde olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Sık sorulan: Iç Hastalıklarına Hangi Doktor Bakar?

Dahiliye, tıptaki tüm branş hastalıklarını kapsayan bir bölümdür. Üst ve alt solunum yolu, mide ve bağırsak, romatizma ve şeker hastalığı iç hastalıklar bünyesinde tedavi edilmektedir. Bu hastalıkların yanı sıra; hipertansiyon, tiroid ve böbrek hastalıklarına da dahiliye doktorları tarafından bakılmaktadır. Contents1 Dahiliye bölümü hangi hastalıklara bakar?2 Iç hastalıkları alerjiye bakar mı?3 Iç hastalıkları ve dahiliye aynı […]