FAQ: Kuyruk Sokumu Ağrısına Hangi Doktor Bakar?

Kuyruk Sokumu Ağrısına Hangi Bölüm Bakar? Kuyruk sokumu ağrısına genellikle ortopedi ve travmatoloji bölümü bakmaktadır. Burada hastanın ağrısına sebep olan faktörün bulunabilmesi için; pelvik ve rektal muayene, röntgen, manyetik görüntüleme ve kan tahlillerinden yardım alınmaktadır.

Kuyruk kemiği ağrısına ne iyi gelir?

Ağrılı bölgeye el ile yapılan uygulamalar ve masajlar ağrının azalmasına yardımcı olabilir. Rahatsızlığın durumuna göre buzla kompres yapmak ya da sıcak su torbası uygulamak ağrınızı hafifletebilir. Kuyruk sokumu ağrısı için minder kullanmak rahat etmenizi sağlayabilir.

Kuyruk sokumu ağrıları neden olur?

Düşme ve yaralanmaların yanı sıra tümör ve enfeksiyon gibi çeşitli hastalıklar da bu bölgede ağrı hissi duyulmasına neden olur. Kuyruk sokumu ağrısının bazı nedenleri şu şekildedir: Kuyruk sokumu bölgesine ya da kemiklere darbe almakUzun süre ayakta kalmak. Normal kilonun çok üzerinde ya da çok altında olmak.

Kuyruk sokumu batması neden olur?

Erkeklere nazaran kadınlarda daha sık ortaya çıkar Kuyruk sokumu batmaları genellikle kadınlarda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bunun nedeni ise kadınlarda pelvis bölgesinin yapısının kuyruk sokumunu daha korumasız bıraktığından dolayıdır. Bu sebeple kadınlar daha fazla kuyruk sokumu batması yaşamaktadırlar.

Poçik agrisina ne iyi gelir?

Sıcak su torbasıyla günde en az 4 defa her seferinde 10- 15 dakika tutulmuş bölgeye sıcaklık uygulanır. Eğer şiddetli ağrı hissedilirse önce uzanın sonra kuyruk kemiği üzerindeki baskıyı azaltmak için sıcak su ile baskı uygulayın. Bir uzmana masaj yaptırmak da ağrının azalmasına büyük ölçüde yardımcı olur.

You might be interested:  FAQ: Varislere Hangi Doktor Bakar?

Kuyruk sokumu eğriliği nasil düzeltilir?

Kuyruk sokumu kaymasının tedavisinde hastalara ağrının şiddetine göre bir tedavi yöntemi uygulanır. Tedavi yöntemleri olarak, fizik tedavi, anestezi altında manipülasyon, cerrahi müdahale, lokal enjeksiyon gibi yöntemler uygulanabilmektedir. En sık başvurulan tedavi yöntemi ise fizik tedavidir.

Kuyruk sokumu çatlağı nasıl tedavi edilir?

Bu kırık, her durumda oturma pozisyonunu engelleyen keskin bir ağrıya neden olur. İyileşme için genellikle dinlenmek ve ağrı kesici ve iltihap önleyici ilaçlar almak yeterlidir. Çok ağrılı bir kırık, şamandıra veya içi boş minder gibi uygun bir minder üzerine oturulması tavsiye edilir.

Kuyruk sokumu bölgesi neresi?

Kuyruk sokumu omurganın en altında, kalçaların hemen üzerinde bulunan üçgenimsi bir kemiktir. Bu kemik, çeşitli kasların bağlanma noktasını oluşturmasından dolayı büyük önem taşır. Günümüzde, özellikle bilgisayar karşısında uzun süre oturarak çalışmak, kuyruk sokumu ağrılarında artışa neden olmaktadır.

Kuyruk sokumu iltihabı neden olur?

Kuyruk Sokumunda İltihap Nedenleri Kuyruk sokumunda iltihap oluşması şikayeti, genellikle kıl dönmesi hastalığına bağlı olarak gelişir. Nadiren görülen durumlarda ise osteomiyelit adı ile anılan, kemik iliği iltihabına bağlı olarak meydana çıktığı da gözlemlenmiştir.

Insanların neden kuyruk sokumu var?

kuyruğun kalkma sebebi ise, iki ayak üzerine kalkma (bipedalizm) ve ağaçtan inip karasal yaşama geçme (terrestial yaşam) ile birlikte; kuyruğun eski işlevini yitirmesi ve artık üretilmesinin boş yere enerji harcanması anlamına gelmesidir.

Kuyruk sokumu batması ne kadar sürer?

Kuyruk sokumu ağrıları hemen geçmeyebilen ağrı türleri olup uzmanlar tarafından bu ağrı ve batmaların uzun süreli olabileceği ve yaklaşık olarak 1-2 yıl aralıklarla sürebileceği açıklanmaktadır. Kuyruk sokumu ağrıları ile batmaları çoğunlukla kırık olduğunu akla getirebiliyor.

Kuyruk sokumu belirtileri nelerdir?

Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri

 • Kuyruk sokumu etrafında derin ağrı
 • Kuyruk sokumunun kenar kısımlarına parmak ucu ile dokununca hassasiyet.
 • Bacakta keskin ağrı
 • Dışkılama öncesinde ve sonrasında ağrı
 • Oturma sırasında rahatsızlık duyma.
 • Cinsel birleşme sırasında ağrı
You might be interested:  Sık sorulan: Kaburga Hastalıklarına Hangi Doktor Bakar?

Kuyruk sokumu ağrısı için hangi egzersiz hareketleri yapmalıyız?

Bunları şu şekilde sıraladık:

 • Kas gevşetici ya da ağrı kesici ilaçlar.
 • Egzersiz yapmak.
 • Yoga ya da pilates yapmayı deneyin.
 • Uzun süre oturmak yerine saat başı kalkarak egzersiz yapın.
 • Özel oturma yastıkları kullanın.
 • Bölgeye sıcak veya soğuk kompres uygulayın.
 • Kuyruk sokumu bölgesine krem sürerek masaj yapın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]