FAQ: Guatr Hangi Doktor?

Guatr için dahiliye (iç hastalıkları) bölümüne başvurmak gerekir. Dahiliye uzmanı muayene ettikten sonra, tiroit testleri ve tiroid ultrasonografisi yapıldıktan sonra tanı konar. Guatr hastalığının 3 tedavi yöntemi vardır. Bunlar ilaç tedavisi, iyot tedavisi ve cerrahi tedavidir.

Guatr için hangi bölümden randevu alınır?

Tiroid bezleriyle ilgili bir sorundan şüpheleniyorsanız ‘İç Hastalıkları Polikliniği’ne başvurmalısınız. İç hastalıkları uzmanı gerek duyması halinde sizi Endokronoloji bölümüne yönlendirecektir.

Guatr varsa ne olur?

“Zehirli guatrın en yaygın belirtileri arasında aşırı endişe ve alınganlık hali, uyuyamama, yorgunluk ve halsizlik, hızlı ve düzensiz kalp atışları yani çarpıntı, el ve parmaklarda hafif titreme, aşırı terleme, sıcağa karşı hassasiyet, normal beslenme düzenine rağmen kilo kaybı, saçlarda cansızlık ve dökülme, tiroid

Guatr muayenesi nasıl yapılır?

Hasta doktora başvurduğunda tiroid bezi el ile muayene edilir. Muayene sırasında hastanın yutkunması istenir, o sırada tiroid bezi yukarı ve aşağı oynar, o anda parmak uçları ile tiroid bezinin kıvamı anlamaşılmaya çalışılır. Tiroid bezinin düzgün ya da pürüzlü olup olmadığı saptanır. İkinci yöntem ise şüphedir.

Guatr ameliyatı hangi durumlarda yapılır?

Bazı guatrların yapısal ve ya işlevsel bozuklukların tedavisini gerçekleştirmek için yapılan tiroid bezinin cerrahi olarak çıkartılması işlemine guatr ameliyatı denir. Boynunda bulunan şişliklerin hem estetik hem de tehlike oluşturan hastalara guatr ameliyat yapılması gereklidir.

You might be interested:  Soru: Tükürük Bezi Için Hangi Doktor?

Guatr olup olmadığını nasıl anlarız?

Guatr Belirtileri Nelerdir?

  • Boyun bölgesinde fark edilen şişlik ya da şişlikler.
  • Boğazda baskı hissi.
  • Yutma güçlüğü
  • Öksürme.
  • Ses kısıklığı
  • Nefes darlığı
  • Baş ağrısı, baş dönmesi, çarpıntı, titreme, sinirlilik, bulantı, kusma, ishal (Tiroit hormonu normalden fazla salgılandığında)

Guatr için hangi tahliller yapılır?

Tiroid Stimulan Hormon (TSH) ve serbest T4, daha sonra da Serbest T3, antikor testleri (Anti-TPO ve Anti-Tg) tiroid fonksiyonlarını değerlendirmede önemli kan testleridir. Kan testleri dışında, tiroid bezi bozukluğu ya da nodüllerini değerlendirmek için, gerektiğinde ultrasonografi, sintigrafi ve biyopsi yapılmalıdır.

Guatr hangi sistemin hastalığıdır?

Guatr, tiroit bezinin anormal büyümesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Tiroit bezi boynumuzun ön tarafında yer alan kelebek tarzında bir organdır. Tiroit bezi metabolizma ve beyin fonksiyonları üzerine çok önemli rollere sahip olan tiroit hormonlarının salgılandığı yerdir.

Guatr zehirli olduğu nasıl anlaşılır?

Toksik diffüz guatr olarak da adlandırılır. Hastalığa sahip kişilerde otoimmün saldırılar sonucunda tiroid bezlerinden aşırı miktarda tiroid hormonu salgılanır. Guatr olarak bilinen durum olan boyunda tiroid bezlerinin hacminin artışına bağlı olarak genişleme sorununa yol açar.

Guatr ateş yapar mı?

Beraberinde hipertiroidi (tiroidin çok çalışması) varsa çarpıntı, terleme, kilo kaybı gibi yakınmalar gelişebilir. Tam tersine hipotiroidi (yavaş çalışması) varsa halsizlik, ciltte kuruma, kilo alma, saçlarda dökülme gibi yakınmalar, tiroidit varsa ağrı, ateş gibi şikayetler bulunabilir.

Guatr ağrı yapar mı?

Guatr genellikle ağrı yapmaz ama çok büyüdüğünde öksürüğe, yutma ve nefes almakta güçlüğe neden olabilir. Tedavi guatrın büyüklüğüne, şikayetlerinize ve hastalığı oluşturan etkenlere bağlıdır. Belirgin olmayan ve sorun yaratmayan küçük büyümeler genellikle tedavi gerektirmez.

Tiroid bezinin yetersiz çalıştığını nasıl anlayabiliriz?

Hipotiroidinin belirtileri; halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, kabızlık, çabuk üşüme ve soğuğa tahammülsüzlüktür. Bazen dermatolojik hastalıklardan kaynaklandığı düşünülen cilt kuruluğu, ciltte kabalaşma, turuncuya dönen renk değişiklikleri de tiroit bezinin az çalışması nedeniyle gelişebilir.

You might be interested:  Boyun Fıtığı Hangi Doktor Bakar?

Guatr hastaları ne yemeli ne yememeli?

Yeşil yapraklı sebzeler, renkli sebzeler ve meyveler, çok iyi birer mineral, vitamin, antioksidan ve lif kaynağıdırlar. Ancak lahana, ıspanak, brokoli, soya fasulyesi, turp, tatlı patates, şeftali, avokado gibi gıdalardan uzak durmak gerekli çünkü bunlar tiroid hormonlarını azaltırlar.

Nodülü kaç cm olursa ameliyat gerekir?

Nodüllerin büyüklüğü önemlidir. Genel olarak 2 cm çapa ulaşıncaya kadar fark edilmeyen nodüller 3 ila 4 cm ‘den daha büyük olduklarında herhangi bir şekilde şikayete sebep olup olmadığı ya da hormonları etkileyip etkilemediğine bakmadan doktorlar tarafından ameliyat olunması tavsiye edilmektedir.

Zehirli guatr hangi durumda ameliyat edilir?

Nodül boyutlarının küçük olmasına rağmen kanser riski taşıyan hastalar. Boyundaki şişliklerin riskli bir durum oluşturmamakla birlikte estetik sorunlara yol açtığı hastalarda guatr ameliyatlarının yapılması gerekmektedir.

Zehirli guatr ameliyat edilir mi?

Tiroid bezinin tamamına yakını veya tamamı ameliyatla alınır. Ameliyat öncesi ilaç tedavisiyle hormon düzeylerinin normal düzeye gelmesi sağlanmalıdır. Ameliyat ayrıca sıcak nodülü olup nodül çapı büyük olan hastalarda da tercih edilen bir tedavi seçeneğidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]