FAQ: Doktor Raporu Nasıl Yazılır?

Bir rapor nasıl hazırlanır?

Bir raporun hazırlanmasında göz önünde tutulması gereken nitelikleri de şöyle sıralayabiliriz:

 1. Konunun uzmanı olmak.
 2. Raporun konusunu iyi kavramış olmak.
 3. Konuyla ilgili kaynakları taramak.
 4. Kaynaklardan elde edilen malzemeyi etkili, çarpıcı, inandırıcı ve doyurucu nitelikte hazırlamak.
 5. Objektif davranmak.

Raporun amacı nedir?

Herhangi bir konu ya da sorun üzerine yapılan inceleme ile ilgili durumu ve sonucu belirtmek üzere yazılan yazılara rapor denir. Raporlar, kişileri bir fikir, bir olay veya bir mesele üzerinde belli tarzda düşünmeye veya davranışa yöneltmek için düzenlenir.

Üniversite rapor nasıl hazırlanır?

Rapor Formatı Nasıl Olmalı?

 1. Yazım dili anlaşılır olmalıdır.
 2. Kağıt ölçüsü mutlaka A4 olmalıdır.
 3. Yazı karakteri Times New Roman, biçimi normal ve büyüklüğü 12 punto olmalıdır.
 4. Yazım aralığı 1.0 satır olmalıdır.
 5. Alt -üst kenar boşlukları 4.25 cm, yan kenar boşlukları her iki tarafta 4.35 cm olmalıdır.

Bir raporun uzunluğu en fazla ne kadar olabilir?

Uzunluk kuralı yoktur. Ancak konunun uzunluğuna ya da derinliğine göre 10 sayfa ile daha üstü herhangi bir sayfa olabilir (100, 200, 300). 10 sayfadan kısa bir rapor gerekli bilgilerin hepsini kapsamıyor olabilir. 500 ve üstü uzunluktaki raporlar seçilen konunun odağının kaymasına yol açabilir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Mucize Doktor 1 Bölüm Ne Zaman Başlayacak?

Ödev için rapor nasıl hazırlanır?

Bu işlem yapılırken şu yol izlenir:

 1. Ödevin/araştırma raporunun başlığı yazılır. Başlık, kısadır, açıktır ve konuyu çağrıştırır.
 2. Not kartlarındaki notlara dayanılarak konunun ana başlıkları belirlenir.
 3. Ana başlıklar altındaki alt başlıklar yazılır.
 4. Alt başlıkların altına da ilgili alt başlıklar yazılır.

Bilimsel bir rapor nasıl hazırlanır?

RAPOR YAZIMINDA TEMEL İLKELER

 1. Amaç iletişimdir. Açık ve kolay anlaşılır olmalıdır.
 2. Kısa ve öz olmalıdır. Ort. 10-20 sayfa.
 3. Bir paragraf en az üç cümleden oluşmalıdır.
 4. Son cümle bir sonraki paragrafla bağlantı kurmalıdır.
 5. Kısaltmalar ilk geçtikleri yerde açıklanmalıdır. GYA (günlük yaşam aktiviteleri)

Raporun hangi bölümünde olumsuzlukları ortadan kaldırmak için tavsiyeler verilir?

Baş sayfa: Raporun ismini, konusunu, raporun kim veya kimler tarafından, kimler için hazırlandığını, raporun hazırlanmasına sebep teşkil eden olayı ve bir cümle ile raporun sonucunu içerir. Özet: Raporun özünü, gayesini, raporda incelenen temel fikirleri, varılan sonuçları ve yapılan tavsiyeleri kısaca belirtir.

Raporun hangi kısmında tavsiye verilir?

Tavsiye edilen rapor biçimi aşağıda yer almaktadır. Raporun birinci sayfası kapaktır (Ek:1). Rapor kapağında aşağıdaki hususlara yer verilir; İç denetim biriminin adı, ● Denetlenen birim/konu adı, ● İç denetçi ya da denetçileri ile varsa denetim gözetim sorumlusunun adları, ● Rapor numarası, ● Rapor tarihi.

Resmi rapor çeşitleri nelerdir?

Genel olarak raporlar, içeriklerine (fonksiyonlarına), sürelerine ve şekillerine göre üçe ayrılır. raporlar, araştırma raporları, uzman raporları, durum raporları ve öneri raporları olarak sınıflandırabiliriz. merciinin karar vermesini kolaylaştırmak için hazırlanır ve yorum içermez.

Word rapor nasıl hazırlanır?

Rapor Sihirbazı’nı kullanarak rapor oluşturma

 1. Oluştur sekmesinin Raporlar grubunda Rapor Sihirbazı’nı tıklatın.
 2. Rapor Sihirbazı sayfalarındaki yönergeleri izleyin. Son sayfada Son’a tıklayın. Raporun önizlemesine baktığınızda, raporu yazdırıldığında görüneceği şekilde görürsünüz.
You might be interested:  Soru: Mucize Doktor Hangi Kanalda Çıkıyor?

Hastaneden nasıl rapor alabilirim?

Heyet Raporu Nasıl Alınır? Heyet raporu alabilmek için mutlaka Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış tam teşekküllü bir hastaneden randevu alınması gerekmektedir. Bu rapor hem devlet hastanelerinden hem de özel hastanelerden alınabilir. Hastaneye gidildikten sonra muayene olmadan önce matbu dilekçe doldurulmalıdır.

Tutanak ve rapor nedir?

Rapor, bir konu veya olay hakkında yapılan araştırmaların sonuçlarının yazıldığı metin türüdür. Tutanak, toplantılarda konuşulan, alınan kararları veya bir olayı anlatan resmî yazı türdür.

Raporun Türkçe anlamı nedir?

Rapor nedir TDK? Herhangi bir işte, bir konuda yapılan inceleme, araştırma sonucunu, düşünceleri veya tespit edilenleri bildiren yazı, yazanak: “Baştakilere, bir kere daha uyarmak için zehir zemberek bir rapor gönderdi.” -E. C.

Kalıplı raporlar nelerdir?

Tam kalıplı raporlar ilgili kurum tarafından sınırlı sayıda hücreleri önceden belirlenmiş, istenenler dışında bir şey yazmanıza olanak olmayan raporlardır. Öyle ki, verilecek yanıtları bile kendileri belirlemiş olabilirler.

Tez Ödev ve araştırma raporları sırasıyla hangi bölümlerden oluşur?

BİR TEZ HANGİ BÖLÜMLERDEN OLUŞUR? Tezler yapıldığı alanlara ve konularına göre küçük bazı farklılıklar içermelerine rağmen ortak özellikler olarak giriş, kuramsal çerçeve (genel bilgiler/literatür taraması), yöntem (metodoloji), bulgular, sonuç ve kaynaklar bölümlerini mutlaka içerirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]