FAQ: Bronşite Hangi Doktor Bakar?

Bronşit için hangi doktora gidilir? Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan öksürük problemi için öncelikle hastanelerin dahiliye ya da kulak burun boğaz polikiliniklerine başvuru yapılması gerekir.

Bronşit evde nasıl tedavi edilir?

1 kaşık susam, 1 çay kaşığı keten tohumu ve 1 tutam tuzu bal ile karıştırın. Bu karışımı günlük olarak tüketin. Bol miktarda su tüketmek bronşit tedavisinde oldukça etkilidir. Su balgam çıkarmaya yardımcı olur ve vücuttaki intihabı daha rahat dışarı atar.

Astım bronşit hastalığı nasıl tedavi edilir?

Genellikle, akut bronşit tedavi olmadan kendi başına geçer. Bazen, mukusu incelten ibuprofen gibi steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaç (NSAID), akut bronşiti hafifletmeye yardımcı olabilir. Birkaç çay kaşığı bal yemek veya bir nemlendirici kullanmak da semptomları azaltabilir ve rahatlamaya yardımcı olabilir.

Bronşit hastalığının belirtileri nelerdir?

Bronşit belirtileri

 • Geçmeyen öksürük.
 • Nefes darlığı
 • Hırıltılı Solunum.
 • Balgam (genellikle şeffaf, berrak, bazen gri veya yeşil olabilir)
 • Göğüs rahatsızlığı ve ağrısı
 • Hafif ateş, üşüme ve ürperme.
 • Yorgunluk.

Bronşit çocuğa ne iyi gelir?

İki tür bronşit vardır – akut bronşit ve kronik bronşit – bunların her ikisi de nedenleri bakımından farklıdır.

 • AKUT BRONŞİT. Çocuklarda akut bronşitin başlangıcı oldukça hızlıdır ve ciddi belirtilere yol açar.
 • KRONİK BRONŞİT.
 • TUZLU SU GARGARASI.
 • HAVA NEMLENDİRİCİ
 • 3. BAL.
 • 4. ZENCEFİL.
 • 5. SARIMSAK.
 • 6. ZERDEÇAL.
You might be interested:  FAQ: Romatoid Artrit Hangi Doktor Bakar?

Alerjik astım bronşite ne iyi gelir?

Nane; nane hem ferah yapısı ile hem de içerdiği besinler ile bronşit ve astım gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Kekik ve kekik yağı; kekik çayı da içerdiği uçucu yağlar nedeni ile başta astım ve bronşit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Bronşit hastalığı ilerlerse ne olur?

Öksürük gibi belirtilere dikkat edilmediği taktirde hastalık ilerler ve zatürreye dönüşme ihtimali artar. Bronşiti sakın hafife almayın. Uygun bir ilaçla iyileşebilecek olan bronşit, tedavide geç kalındığında ölümcül bir tablo olan zatürreye dönüşebilir.

Astim bronsit Oksurugu ne ne iyi gelir?

Bronşit Öksürüğüne İyi Gelen 5 Doğal Kür Tarifi

 • İbrahim Saraçoğlu Kürü (Hatmi Çiçeği ve Sütlü Kür) Malzemeler: Birkaç adet hatmi çiçeği.
 • Bronşite İyi Gelen Soğanlı Kür. Malzemeler: 1 adet kuru soğan.
 • Karabiber, Zencefil ve Ballı Kür. Malzemeler: 2 adet zencefil.
 • Limonlu Soğanlı Kür. Malzemeler:
 • Sarımsak Kürü

Bronşit icin hangi bitki iyi gelir?

Bronşit rahatsızlığını gidermeye yarayan bitki çaylarından düzenli olarak içiniz. Bu bitki çayları; rezene, zencefil, nane, adaçayı, elma çayı, ıhlamur çaylarını tüketebilirsiniz.

Bronşit hastaları ne yemeli ne yememeli?

Bronşit atağında doymuş yağ tüketmek, balgam üretimini arttırır ve nefes alırken rahatsızlığa neden olur. Tam yağlı süt, yüksek yağlı peynirler, kremalı çorbalar, peynir yüklü pizzalar, dondurma, mayonez, yağlı ekmekler ve soslar gibi besinlerden kaçınmanız gereklidir.

Bronşit başlangıcı nasıl olur?

Akut bronşit hastalığı genellikle üst solunum yolu enfeksiyonunu takiben ortaya çıkar ve hastalık varlığında gözlemlenen ilk belirtiler genellikle hapşırma ve burun akıntısı gibi üst solunum yolu enfeksiyonu bulguları olur.

Bronşit tanisi nasil konur?

Bronşit tanısı konulurken klinik derecelendirmelerden faydalanılır. Hastadaki solunum sayısına bakılmakla beraber solunum sesi dinlenir. Puanlama aşamasında 1 ile 3 arasında hafif bronşit, 4 ile 8 arasında orta bronşit, 9 ve üzerindeki puanlarda ise ağır bronşit hastalığı tanısı konulur.

You might be interested:  Sık sorulan: Kizlik Zarini Doktor Nasil Bakar?

Bronşların dolu olması ne demektir?

Bronşit, akciğerlerinize giden bronşiyal tüplerin ( bronşlar ) iltihaplanması veya şişmesidir. Bronşit, akut veya kronik olabilir. Akut bronşit genellikle soğuk ya da başka bir solunum yolu enfeksiyonundan kaynaklanır ve çok yaygındır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]