FAQ: Böbrek Hastalığına Hangi Doktor Bakıyor?

Böbreklerle ilgili hastalıklara bakan bölüm dahiliye alt bilim dalı olan üroloji ya da nefrolojidir. Nefroloji bölümü böbrek yetmezliği ile diğer böbrek hastalıkları olan kişilerin gitmesi gereken bölümdür. Üroloji bölümü ise, daha çok mesane, prostat, böbrek taşı gibi sorunlarla ilgilenmektedir.

Bobrek yetmezliği belirtileri ağrısı nerede hissedilir?

Böbrek yetmezliği, genellikle sırt ağrısına neden olabilir. Kasık veya kalça bölgesinde hissedilebilir. Sırt ve bacak ağrısı, böbrek kistleri, böbreklerde oluşan sıvı dolgulu keselerden dolayı meydana gelebilir ve polikistik böbrek hastalığının bir sonucudur.

Böbrek taşına hangi doktor bakar?

Böbrek ağrısı şikâyeti olanların Nefroloji veya Üroloji bölümlerine başvurabilirsiniz. Bu bölümdeki doktorlara Ürolog veya Nefrolog denir.

Böbrekte kalıcı hasar ne demek?

Son dönem böbrek yetmezliği, ” böbrek fonksiyonlarının kalıcı olarak bozulması” durumuna deniyor. Bu durum ilerleyerek “son dönem böbrek yetmezliği” denilen, böbrek fonksiyonlarının tümüyle bozulduğu, yaşamı sürdürmek için diyaliz ve böbrek nakli tedavilerinin şart olduğu aşamaya dönüşebiliyor.

Böbrek yetmezliğini önlemek için ne yapmalıyız?

Herhangi bir böbrek hastalığı bulunmayan kişilerin böbrek sağlığını korunmak için dikkat etmesi gerekenler

 1. Düzenli egzersiz yapmak.
 2. Vücut ağırlığını kontrol altında tutmak.
 3. Tansiyonu ve kan şekerini kontrol altında tutmak.
 4. Dengeli beslenmek.
 5. Sigara kullanmamak.
 6. Alkol tüketimini sınırlandırmak.
 7. Yeterli miktarda sıvı almak.
You might be interested:  Mide Hangi Doktor?

Böbrek yetmezliği nasıl belli olur?

Kronik Böbrek Yetmezliğinin Belirtileri Nelerdir?

 • Yorgunluk ve halsizlik.
 • Mide bulantısı
 • Kusma.
 • Konsantrasyon bozukluğu.
 • Vücudun fazla su tutmasına bağlı olarak ayaklarda şişkinlik.
 • İştah kaybı
 • Uyku problemleri ve özellikle sabahları gözlerde şişkinlik.
 • İdrar miktarında değişiklik ve geceleri sık idrara çıkma.

Yanlarda ağrı neden olur?

Yan ağrısı, sırt, üst karında rahatsızlık oluşması ya da ağrı oluşması ile ifade edilir. Ağrı sabit ya da şiddetli seviyedeyse böbrek ya da idrar yolu enfeksiyonları, böbrek kanseri, böbrek kistlerinin patlaması gibi ciddi rahatsızlıklardan meydana gelir.

Böbrek taşı ağrısı nerelere vurur?

Böbrek ağrıları ise, kaburgaların hemen altında, sırt ağrılarından daha yüksekte ve derin hissedilir. Ağrı keskindir ve nedenine bağlı olarak kasıklara veya karın bölgesine doğru yayılabilir.

Nefroloji nasıl muayene eder?

Nefrolojik ürolojik teşhis amacıyla; ayrıntılı böbrek ve idrar kesesi ultrasonografisi, sistosentez, idrar numunelerinin makroskopik ve mikroskopik muayeneleri ve biyopsi prosedürleri Anabilim Dalı Kliniklerinde gerçekleştirilmektedir.

Üroloji ve Nefroloji arasındaki fark nedir?

Nefroloji bölümü çoğu zaman üroloji ile karıştırılır. Nefroloji böbrek sağlığı ve hastalıkları ile ilgilenen bir bölümdür. Üroloji ise kadın ve erkeklerin üriner sistemleri ile erkeklerin üreme sistemlerini inceleyen tıbbi branştır.

Böbrek küçüklüğü ne demek?

Kronik prerenal böbrek yetmezliği böbreklere uzun süre boyunca yeterli miktarda kan gelmediği için böbreklerin küçülmesi ve işlevini yitirmeye başlaması durumudur. Kronik intrinsik böbrek yetmezliği böbreğin kendisinde bulunan bir hastalık nedeniyle böbreklerde uzun süreli hasar olduğunda ortaya çıkar.

Böbrek su toplaması neden olur?

Böbreklerde süzülen idrarın idrar kesesine ulaşmasını ve ulaştıktan sonra da keseden çıkışını engelleyen her türlü tıkanıklık durumu böbreğin büyümesine neden olur. Bu durum genellikle bir taşın veya bir tümörün idrar yolu kanalını tıkaması sonucu meydana gelir.

You might be interested:  Varislere Hangi Doktor Bakıyor?

Böbreklerin 50 çalışması ne demek?

Böbrekleri fonksiyonlarının yüzde 50 ‘sini kaybeden hastanın kanında üre ve kreatin yükselmeye başlıyor. Bu ‘kronik böbrek yetmezliği’ anlamına gelebiliyor.

Böbrek çalışması için ne yapılmalı?

İşlenmiş gıdalar ve fast food tarzı beslenme yerine taze sebze meyve ve ev yemekleri tüketilmelidir. Yeterli su tüketerek böbreklerinizi koruyun: Günde 1.5-2 litre su içmek böbrek sağlığı için önemlidir. Bu sıvı miktarı egzersiz, ateşli hastalıklar, hamilelik veya emzirme dönemlerinde artırılmalıdır.

Böbreklerin düşmanı nedir?

Tütün ve sık sık alkol tüketimine geçit yok! Sigara da aynı şekilde böbreklerin en önemli düşmanı arasında yer alıyor. Böbrek yetmezliğine kadar götürecek ağır toksinler içeren sigara tüketimi hem kısa hem uzun vadede çok zararlıdır.

Böbrek yetmezliği tedavi edilir mi?

Kronik böbrek yetmezliği tedavi edilebilir. Kişinin fiziksel yapısına ve altta yatan hastalıklarına bağlı olarak üç temel tedavi türü mevcuttur: organ nakli, hemodiyaliz ve periton diyalizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]