Endokrine Hangi Doktor Sevk Eder?

Endokrinologlar salgı bezlerini etkileyen hastalıkların tanısını koyarlar. Genellikle karmaşık olan ve vücudumuzdaki birçok sistemi içeren hastalıkları nasıl tedavi edeceklerini bilirler. Birinci basamak doktorunuz, endokrin sistem ile ilgili bir sorununuz olduğunda sizi bir endokrinoloğa sevk eder.

Endokrine hangi bölüm yönlendirir?

Bunun yanı sıra bu eğitimi alan Endokrinoloji Uzmanları endokrin sistemi hastalıkları ile ilgilenirler. Bu kapsamda tanı koyduktan sonra doğru tedavi yöntemini belirlerler. Genellikle İç Hastalıkları doktorları hastalara tanı ve tedavi uygulaması için Endokrinoloji bölümüne yönlendirirler.

Endokrinoloji Bölümü nelere bakıyor?

Birçok farklı durumla ilgilenirler: Diyabet, Tiroid hastalıkları, Metabolik bozukluklar, Hormonların fazla ya da az üretimi, Menopoz, Osteoporoz, Hipertansiyon, Yağ metabolizması ile ilgili hastalıklar, İnfertilite (Kısırlık), Büyüme geriliği (Boy kısalığı), Salgı bezlerinin tümörleri, Şişmanlık, Endokrinologlar ayrıca

Metabolizma hastalığı ne demek?

Oldukça geniş bir alana sahip olan endokrinoloji, şeker hastalığı olarak bilinen karbonhidrat metabolizma bozukluğu, tiroit, hipofiz, böbrek üstü bezleri rahatsızlıkları, metabolik kemik hastalıkları, testis ve yumurtalık hormonu eksikliği ya da fazlalığı gibi hastalıkların yanı sıra protein, karbonhidrat ve yağ

Endokrinoloji kaç yıl okunur?

Endokrinolog endokrin sistem hastalıklarıyla uğraşan doktordur. Endokrinologlar altı yıllık tıp fakültesini bitirirler ve sonrasında dört yıllık iç hastalıkları ihtisas programını tamamlarlar. Üç yıl da hormon hastalıklarına nasıl tanı koyacaklarını ve tedavi edeceklerini öğrenmek için geçirirler.

You might be interested:  Soru: Böbrek Rahatsızlığına Hangi Doktor Bakar?

Endokrinoloji bölümüne nasıl randevu alınır?

Yapılan muayane ve tetkik sonucunda hekim tarafından uygun görülen hastalar “Takip Gerektiren Hasta” olarak sisteme kaydedildikten sonra Alo 182 veya internet üzerinden randevu alabilirler.

Hormon bozukluğu için hangi doktora gidilir?

Bir kadın kendinde hormonal bozukluk belirtileri gördüğü takdirde bir jinekoloji uzmanına görünmelidir. Jinekoloji uzmanları kadınlık hormonlarının değerlendirmesini yaparken vücutta bulunan diğer hormonların bozuklukları için ise endokrinoloji bölümüne gidilmelidir.

Endokrinolojik testler nelerdir?

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıklarında Yapılan Testler

 • ACTH (Adrenokortikotropik hormon)
 • Aldosteron, renin.
 • Kalsitonin, CEA.
 • Kalsiyum.
 • Katekolaminler, Plazma ve İdrarda.
 • Kortizol, tükrük kortizol, idrar kortizol.
 • DHEAS (Dehidroepiandrosteron Sülfat)
 • Elektrolitler.

Endokrin nedir nasıl tedavi edilir?

Endokrinologlar tiroidin fazla veya az çalışmasından kaynaklanan tiroid hormonu fazlalığı (hipertiroidi) veya düşüklüğü (hipotiroidi) olan hastaları tedavi ederler. Hastaların hormon dengesini sağlamaya ya tiroid hormonu vererek ya da fazla hormonu bloke ederek yardımcı olurlar.

Endokrin bozukluklar nedir?

Endokrin hastalıklar, hormon adı verilen maddeler aracılığıyla insan vücudundaki hayati fonksiyonları kontrol eden organ ve bezlerden oluşan kompleks bir sistem olan endokrin sistemde görülen bozukluklardır.

Metabolik hastalığın tedavisi var mi?

Metabolik rahatsızlıklar, kilosuna, hastanın yaşına ve çeşitli özelliklere göre farklılık gösterir. Ciddi sonuçlar doğuran metabolik hastalıkların hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde ani kalp krizleri ile ölüme kadar pek çok ciddi sonuca neden olabilir.

Bebeklerde metabolik hastalık belirtileri nelerdir?

Bazı besinlere karşı tahammülsüzlük, beslenme sorunları ve emme sorunları, halsizlik ve sürekli uyku hali, aşı sonrasında aşırı huzursuzluk, havale, titrememeler, beyin kaynaklı hareket bozuklukları, tekrarlayan şekilde kandaki asit miktarlarının sık sık artması, hipoglisemi, gelişme geriliği, kusma, kas kasılmaları,

Hormonal sistemi hastalıkları nelerdir?

Hormonal hastalık türleri

 • Diyabet. Diyabet, teşhis edilen en yaygın hormonal hastalıktır.
 • Adrenal yetmezlik.
 • Cushing hastalığı
 • Gigantizm (akromegali) ve diğer büyüme hormonu sorunları
 • Hipertiroidi.
 • Hipotiroidi.
 • Hipopitüiterizm.
 • Çoklu endokrin neoplazi I ve II.
You might be interested:  FAQ: Bakırköy Doktor Sadi Konuk Nasıl Gidilir?

Endokrin nasıl olunur?

Endokrinoloji Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

 1. Üniversitelerin altı yıllık eğitim veren Tıp Fakültelerinden lisans derecesi ile mezun olmak,
 2. Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak İç Hastalıkları branşında dört yıl süreyle ihtisas yapmak,

Endokrinoloji uzmanı ne kadar kazanır?

Kamu hastanelerinde ortalama bir endokrinoloji uzmanın alabileceği maaş 23.000 TL’dir. En yüksek ise 29.000 TL kadar çıkmaktadır. Örneğin 5 yıllık bir deneyimi sahip olan ve 4. bölgede görev yapan bir endokrinoloji uzmanın, döner sermaye ile alabildiği maaş 26.000 TL civarındadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]