Büyüme Geriliği Hangi Doktor?

Büyüme geriliği için hangi bölüme gidilir?

Endokrinoloji bölümü, vücudumuzun hormonlar ve bunları salgılayan salgı bezleri ile ilgili sorunları ve hastalıkları ile uğraşan tıp bilimin dalıdır. Çocuk Endokrinolojisi veya tıp diliyle Pediatrik Endokrinoloji ise yenidoğan döneminden 18 yaşına kadar olan bebek, çocuk ve ergenlerle ilgilenir.

Büyüme geriliğine neden olan mineral?

Uzm.Dr. Servet Külahçıoğlu. İyot Eksikliği Zeka Geriliğine Neden Olabilir. İyot vücudun tiroid hormonu üretebilmesi için gerekli bir mineral olup normal büyüme – gelişme, beyin – sinir sisteminin gelişimi ve çalışması için gereklidir.

Büyüme geriliği neden olur?

Büyüme geriliğinde en yaygın neden yetersiz beslenme Bunun dışında geçirilen kronik hastalıklar, hormonal eksiklikler, bebeğin anne karnındaki gelişimin yetersiz olması veya daha nadir görülen genetik hastalıklar da büyümeyi etkiler.

Bebek gelişim geriliği Hangi bölüm?

Çocuk nörolojisi, gebelikten erişkin yaşa kadar çocuğun gelişim sürecini etkileyen olumsuz etkileri saptayıp, bu durumların tedavi ve rehabilitasyonu ile ilgilenir.

Çocuk Boyu için hangi doktora gidilir?

Boy problemi yaşayanlar boylarının uzaması için gerekli tedaviler için Ortopedi uzmanına başvurması gerekir.

Gelişim geriliği teşhisi nasıl konur?

GELİŞİM GERİLİĞİNİN TEŞHİSİ Düzenli yapılan boy-kilo izlemi sonucunda oluşturulan grafikte, çocuğun boyu persentil eğrisinin altında çıkarsa gelişim geriliğinden şüphe edilir ve diğer incelemelere gidilir. Aileler genellikle çocuklarının boyunun uzamadığını kıyafetlerden anlarlar.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Uzman Doktor Nasıl Olunur?

Büyüme geriliğine neden olan Kromozal bozukluklar?

Uzun süreli değişik sistemleri ilgilendiren hastalıklar da büyüme geriliği nedeni olur. Endokrin sistemi ilgilendiren nedenlerden en sık görülenler hipotiroidizm ve büyüme hormonu eksikliğidir. Kromozomal hastalıklardan Turner sendromu kızlarda sık görülen nedenlerden birini oluşturmaktadır.

Boy kısalığına neden olan hastalıklar?

Kronik karaciğer hastalığı, kronik böbrek yetersizliği, kronik kalp hastalığı, kronik barsak hastalıkları ve romatizmal hastalıklar, astım gibi uzun süre kortizon kullanılmasına yol açan hastalıklarda boy kısalığı saptanır.

Büyüme hormonu kaç yaşına kadar devam eder?

Tespit edilen bin çocuk hastadan yalnızca 600’ü büyüme hormonu tedavisinden yararlanabiliyor. Gen teknolojisiyle üretilen büyüme hormonuyla bu çocukların boyunu 18 yaşına kadar 30 santim kadar uzatmak mümkün. Hormonun eczane fiyatı 350 dolar.

Büyüme geriliği belirtileri nelerdir?

En önemli belirti büyüme hızının yavaşlamasıdır Aslında zekası yaşına uygun, ama görüntüsüne göre öndedir. Sesi ince olabilir. Vücudun orta hattındaki kusurlar uyarıcı olabilir. Örneğin, gözlerin birbirine yakın veya uzak olması, yarık damak-dudak, erkek çocukta penisin küçük olması şüphe uyandırabilir.

Gelişim geriliği tedavi edilir mi?

Çocuklarda görülen gelişim geriliği için herhangi bir tıbbi müdahale yapılmamaktadır. Uygulanan programlı eğitimler sayesinde çocuktaki gelişim geriliği probleminin aşılması mümkündür.

Büyüme geriliği tedavisi nedir?

GELİŞİM GERİLİĞİNİN TEDAVİSİ Tiroid hormonu yeterli miktarda salgılanmıyorsa hormon tedavisine başlanır. Gelişim geriliğinin en önemli nedeni olan büyüme hormonu eksikliğinde çocuğa gerekli hormon dışarıdan verilerek büyüme hızlandırılır. Sentetik büyüme hormonu deri altı enjeksiyon ile çocuğa verilir.

Bebeğimde gelişim geriliği var ne yapmalıyım?

Eğer çocuğunuzda gelişim geriliği saptanmışsa; Erken fizyoterapi desteği-Erken Müdahale Desteği alabilmek için RİBEM Riskli Bebek Danışma Merkezi’nin deneyimli fizyoterapistlerinden, duyu bütünleme uzmanlarından, özel eğitimcilerinden ve dil ve konuşma bozuklukları terapistinden destek alabilirsiniz.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Op Dr Doktor Ne Demek?

Fiziksel gelişim geriliği nedir?

Boyu beklendiği gibi uzamayan, yetersiz kilo alan, boy ve kilo değerleri standartın altında olan çocuklarda fiziksel gelişim geriliğinden söz edilebilir. Yaşıtlarına göre daha yavaş büyüyen veya Büyüme Takip Tablolarına göre %10 kritik değerinin gerisinde kalan çocuklarda fiziksel gelişim geriliğinden bahsedilebilir.

Bebeklerde gelişim geriliği neden olur?

Annenin beslenmesi, annede yaşanabilecek kansızlık durumu, annenin sigara alkol ve uyuşturucu kullanması gibi hallerde bebek anne karnında gelişim geriliği yaşayabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]