Bademcik Ameliyatını Hangi Doktor Yapar?

BADEMCİKLER VE GENİZ ETİ HANGİ DURUMLARDA ALINMALIDIR? Bademcik ve geniz eti ameliyatları KBB kliniklerinde sık uygulanmaktadır.

Bademcik ameliyatı genel anestezi mi?

Klasik bademcik ameliyatı genel anestezi altında, bademciklerin, kapsülüyle birlikte disseksiyon yöntemi ile çıkarılması şeklindedir. Bademcikler kan dolaşımı fazla olan dokulardır. Bu yüzden ameliyat sırasında ve sonrasında kanama ihtimali vardır.

Bademcik ameliyatından sonra tekrar çıkar mı?

Hayır. Bu yanlış bir değerlendirmedir. Yeterli şekilde alınmamış bademciklerde kalıntıların büyümesi bazen bademciğin büyümesi olarak düşünülür. Yeterli alınan bademcik tekrar büyümez.

Bademcik alınmalı mı Küçültülmeli mi?

Çocuğun sorunu tekrar eden bademcik enfeksiyonlarında ise bademciğin tamamen alınması tercih edilir. Ancak çocuk uykuda solunum sorunları yaşıyorsa, bademcik küçültme ameliyatlarının da çok etkin olduğu ortaya konmuştur.

Bademcik ameliyatı hangi durumlarda yapılır?

Bademcik ameliyatları çocuklarda sıklıkla uyku apnesi nedeni ile yapılırken erişkinlerde ise en sık neden tekrarlayan bademcik iltihaplarıdır. Genel olarak bademcik ameliyatının gerekebildiği durumlar: Uyku apnesi sendromu. Hava yolu tıkanıklığına bağlı gelişen kalp komplikasyonları

Bademcik ameliyatı lokal mi genel mi?

Bademcik ameliyatı nasıl yapılmaktadır? Bademcik ameliyatları lokal ve genel anestezi altında yapılabilmektedir. Eskiden daha çok lokal anestezi kullanılırdı. Lokal anestezi ile yapılan tonsillektomilerde hasta kısmen de olsa ağrı duymaktadır.

You might be interested:  FAQ: Testis Hastalıklarına Hangi Doktor Bakar?

Bademcik ameliyatına nasıl karar verilir?

Her hastanın durumunu ayrı olarak değerlendirmek gerekir. Ancak genel olarak bademcik ameliyatı kararını vermek için kullanılan kriterler şöyledir: *Tekrarlayan bademcik enfeksiyonu atakları. Son 3 yıl içinde yılda 3’ten fazla; son 2 yıl içinde yılda 5’ten fazla; veya bir yılda 6-7’den fazla atak.

Bademcik ameliyatı sonrası boğaz ağrır mı?

Bademciklerin tam olarak alındığı ameliyattan sonra durum biraz daha farklıdır. Bademcik ameliyatı sonrası çocuklarda bir hafta, erişkinlerde ise 10 – 14 gün süreyle boğaz ağrısı olur. Bu nedenle yumuşak, soğuk ve ılık gıda verilir.

Bademcik ameliyatı sonrası yaralar ne zaman iyileşir?

Bademcik ameliyatının tam olarak iyileşme süresi iki haftadır. Bu süre içerisinde doktorun reçete edeceği ilaçlar düzenli kullanılmalı, önerilerine uyulmalıdır.

Bademcik ameliyatı sonrası ses değişikliği olur mu?

Bademcik ameliyatının ses tonu üzerinde etkisi olmaz. Bademcikler çok büyükse rezonans nedeniyle ağızda lokma varmış gibi boğuk bir konuşma şekli olur. Ameliyattan sonra bu etki ortadan kalkınca seste değişiklik hissedilebilir, aslında sesin olması gereken normal hali budur.

Bademcik taşının zararları nelerdir?

Bademcik taşları hastalarda bazen hiçbir şikayete neden olmazken, bazı bademcik taşları aşağıdaki şikayetlere neden olabilir;

 • Yabancı nesne hissi.
 • Metalik bir tat.
 • Öksürük nöbetleri.
 • Boğulma hissi.
 • Ağız kokusu.
 • Boğaz ağrısı
 • Boğazın arkasında kötü bir tat.
 • Yutma güçlüğü

Iltihaplı bademcik alınır mı?

Bademcikler ne zaman ameliyat edilmelidir? Bademcikler geçirdikleri sık iltihaplar sonrası artık savunma sisteminin bir parçası olmaktan çıkıp kendileri vücudu zayıf hale getiren birer yapı olurlar. O zaman ameliyatla alınmaları gerekir.

Bademcik kanserinin belirtileri nelerdir?

Bademcik Tümörünün Belirtileri Nelerdir?

 • Lenf bezlerinde şişme, ağrı
 • Boğaz ağrısı ve boğazda şişlik.
 • Ses kısıklığı
 • Yüksek ateş
 • Kötü ağız kokusu.
 • Yutkunma ve yutma güçlüğü
 • Bademcik üstünde kitle, renk değişikliği.
 • Aşırı kilo kaybı
You might be interested:  Soru: Kan Tükürmek Hangi Doktor?

Bademcik ameliyatı ne zaman gereklidir?

Bademcikler ne zaman alınmalıdır? Bademcikler gerekli olduğu durumlarda her yaşta alınabilir. Genellikle gece uykuda solunum durma atakları (apne) oluşması dışında bademcik operasyonları için 2,5 yaş sonrası beklenmelidir. Geniz eti operasyonları ise daha ufak yaşlarda güvenle uygulanabilir.

Bademcik ameliyatı ne zaman yapılmalı?

Ameliyatın kışın daha fazla yapılması şart değildir. Ancak eski zamanlarda çocuk felci salgınlarının yazın fazla görülmesi nedeniyle böyle bir alışkanlık yerleşmiştir. Bugün kullandığımız kanama kontrolü teknikleriyle hava sıcaklığı kanama riskini arttırmaz.

Bademcik ameliyatı sonrası dikiş atılır mı?

Son yıllarda en sık kullanılan ve operasyon sırasında kanama olmaksızın, bademciklerin çıkarılmasını sağlayan, her hasta için tek kullanımlık steril uçları olan özel aletle yapılan yöntemdir. Ağrının çok az olması, kanama olmaması ve dikiş kullanılmaması bu yöntemin en önemli avantajlarıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]